راهکارهایی برای عیب یابی کامپیوتر در منزل

 یکی از دغدغه‌های استفاده کنندگان کامپیوتر ایرادات و خرابی‌های ناگهانی می‌باشد که مانع استفاده آن‌ها از دستگاه می‌شود، برخی از این خرابی‌ها با کوچکترین آگاهی و اطلاعی قابل رفع شدن است و دیگر احتیاجی نیست برای تعمیر دستگاه خود از متخصصین کامپیوتری کمک بگیریم. البته با شرکت در دورهای آموزش تعمیرات لپ تاپ و یا سایر دوره های مربوطه می توانید با دانش بیشتری در این زمینه به تعمیر و عیب یابی کامپیوترتان بپردازید. در این مقاله نکات آموزش تعمیرات کامپیوتر ارائه خواهد گردید تا دیگر احتیاجی نباشد تا با کوچکترین مشکلی نیاز داشته باشید که دستگاه خود را در اختیار تعمیرکار قرار دهید.

دلایل روشن نشدن کامپیوتر

در بعضی مواقع بعد از فشردن دکمه  "Power" هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد و سیستم روشن نخواهد شد، در این حالت قبل از هر اقدامی اول از همه می بایست اتصالات برقی را کنترل کنید که آیا کابل مربوط به مانیتور و کیس به پریز برق وصل هست یا نه؟ دومین مرحله بررسی کردن کلید "ON/OFF" است که در پشت کیس قرار گرفته ، چنانچه از عدم اتصال تمامی سیم‌ها و کابل ها اطمینان حاصل پیدا کردید و اطمینان داشتید که پریز انتخاب شده برای رساندن برق هیچ ایرادی ندارد از اتصال درست منبع تغذيه به مادربورد مطمئن شوید، در صورتی که بررسی تمامی این کارها نتیجه ای نداشت آن موقع تمامی قطعاتی که به مادربورد متصل هستند را به غیر از سیم برق از آن جدا کنید چنانچه باز هم سيستم بالا نمي آيد يك يا دو قطعه از سيستم حتما خراب است، در اين مورد به احتمال زياد مادربرد يا منبع تغذيه "Case" باید برای تعمیر دستگاه عیب یابی شود.

تعمیر کامپیوتر زمانی که سیستم روشن می‌شود ولی بالا نمی‌آید 

چنانچه بعد از روشن کردن سیستم کامپیوتری چراغ مربوط به دکمه پاور روشن می‌شود ولی سیستم یا همان ویندوز بالا نمی‌آید باید مثل روشی که در مرحله قبل در مورد تعمیر کامپیوتر آموزش داده شده است، تمامی اتصالات به مادر برد به غیر از کابل برق قطع شود و یکی یکی سخت افزارها متصل شود و سیستم روشن شود، با این روش آزمون و خطا بدون دردسر درمی‌یابید که کدام قطعه خراب است و مانع از بالا آمدن سیستم می‌گردد. لازم به ذکر است که ممکن است چندین قطعه باهم مشکل داشته باشند.

دستگاه با بوق متناوب بالا می‌آید

بسیار پیش می‌آید که بعد از اسمبل کردن سیستم زمانی که کامپیوتر را برای اولین بار روشن می‌کنیم بلافاصله بعد از زدن دکمه پاور و وصل شدن جریان الکتریکی، سیستم کامپیوتری روشن می‌شود و متناوبا بوق می‌زند، این مشکل در اکثر مواقع زمانی اتفاق می‌افتد که RAM یا همان حافظه به درستی در اسلات رم جایگذاری نشده است، پس سیستم را خاموش کنید و برای تعمیر کامپیوتر حافظه را برداشته و دوباره جایگذاری کنید. دقت داشته باشید که برای قرار دادن RAM در اسلات احتیاج به فشار دادن بیش از حد نمی‌باشد زمانی که بیش از حد نیرو بخواهد مطمئن باشید که یک جای کار اشتباه است.

کامپیوتر با بوق‌های سریع روشن می‌شود

زمانی که سیستم روشن می‌شود ولی بوق‌های سریع می‌زند و سیستم بالا نمی‌آید در مرحله اول کارت گرافیک را چک کنید که به درستی بر روی AGP قرار گرفته باشد، البته ممکن است چندین مشکل دیگر نیز دلایل رخ دادن این عیب باشد ولی در این مورد نحوه قرارگیری کارت گرافیک بر روی اسلات مربوطه مهم‌ترین علت ذکر شده است.

دلایل خاموش شدن کامپیوتر

چنانچه سیستم کامپیوتری شما روشن می‌شود اما بعد مدت کوتاهی دوباره خاموش می‌گردد علت آن به احتمال زیاد گرم شدن CPU باشد است ، پس اول بررسی کنید که فن آن به درستی کار می‌کند یا خیر؟ چک کنید که فن به درستی و کاملا موازی با CPU نصب شده است یا خیر. اطمینان پیدا کنید که هيت سينكي استفاده مي كنيد كه ساخت سازنده CPU شماست. هيت سينك اگر درست نصب شود بيش از آنچه نياز است خنك كاري انجام مي دهد.

صفحه آبی مرگ چیست؟ 

صفحه آبی رنگ که در آن کد مربوط به خطا عنوان می‌شود بیشتر در لپ تاپ‌ها مشاهده می‌گردد، این صفحات که معمولا در هنگام نصب سیستم عامل بر روی لپ تاپ اتفاق می افتد دارای یک شماره و سریال است که به راحتی با سرچ آن شماره کد می توان متوجه شد که این خطا که کدام بخش از سیستم مربوط می شود البته تجربه نشان داده است که بیشتر این خطاها در رابطه با "RAM" می باشد.